آرتروز شانه ( استئوآرتریت شانه (OA)) نوعی بیماری تخریبی مفصل شانه است که با فرسایش تدریجی غضروف مفصل شانه همراه است.

با از بین رفتن غضروف که بافت روان کننده حرکات مفصل است ، اصطکاک در مفصل افزایش یافته و سبب سایش استخوان ها بر روی هم و بروز علائمی همچون درد ، التهاب و محدود شدن حرکات مفصل می شود ، این شرایط بتدریج حرکات مفصل را مختل می کند بطوری که تحرک و عملکرد مفصل شانه از دست می رود.

آرتروز شانه به اندازه استئوآرتریت مفصل ران یا زانو شایع نیست، اما تخمین زده می شود که تقریباً از هر 3 نفر بالای 60 سال، 1 نفر به درجاتی دچار استئوآرتریت شانه می شود.

شانه دارای سه استخوان است که به هم می رسند و دو مفصل مجزا ایجاد می کنند. مفصل آکرومیوکلاویکولار (AC) در جایی تشکیل می شود که استخوان ترقوه با نوک استخوانی تیغه شانه (آکرومیون) برخورد می کند. مفصل گلنوهومرال در جایی تشکیل می شود که سر استخوان بازو در تیغه شانه شما (کتف) قرار می گیرد. آرتروز شانه در مفصل AC بیشتر از مفصل گلنوهومرال است.

انواع آرتروز شانه

آرتروز می تواند اولیه یا ثانویه باشد.

 • آرتروز اولیه علت خاصی ندارد، اما به سن، ژن و جنس مربوط می شود. OA اولیه معمولا در افراد بالای 50 سال دیده می شود و زنان بیشتر از مردان مبتلا می شوند.
 • OA ثانویه دارای یک علت شناخته شده یا عامل مؤثر است، مانند آسیب قبلی، سابقه دررفتگی شانه، عفونت یا پارگی روتاتور کاف. داشتن مشاغل خاص مانند کارگران ساختمانی ، نقاشان ساختمان و … با شرکت در ورزشهایی که با حرکات شدید و مکرر شانه همراه هستند خطر بروز این آسیب را افزایش می دهند.

علائم آرتروز

درد شایع ترین علامت آرتریت شانه است. درد با فعالیت تشدید می شود و با گذشت زمان بدتر می شود. با پیشرفت بیماری، درد در هنگام استراحت ادامه می یابد و شروع به اختلال در خواب می کند. مفصل آسیب دیده محل احساس درد در بدن را تعیین می کند:

 • اگر مفصل شانه گلنوهومرال تحت تأثیر قرار گرفته باشد، درد در پشت شانه احساس می شود و ممکن است مانند یک درد عمیق باشد.
 • اگر مفصل AC تحت تأثیر قرار گیرد، درد در بالای شانه متمرکز می شود. این درد ممکن است به سمت گردن تابش کند.

سایر علائم رایج عبارتند از:

محدودیت حرکت و سفتی: ممکن است دامنه حرکتی خود را از دست بدهید و احساس سفتی کنید که انجام کارهای روزمره را دشوار می کند، مانند بلند کردن بازو برای شستن موهایتان یا پایین آوردن چیزی از بالای قفسه.
کرپیتوس: شنیدن و احساس صداهای ساییدن استخوان ها بر روی هم.

تشخیص آرتروز شانه

برای تشخیص OA شانه، پزشک شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما سوال خواهد کرد. در طول ارزیابی او به دنبال:

 • قدرت عضلانی.
 • حساسیت بع لمس.
 • تحرک – دامنه حرکتی فعال و غیرفعال.
 • علائم جراحات جدید یا قدیمی.
 • سایر مفاصل با علائم آرتریت.
 • کرپیتوس همراه با حرکت.
 • درد در موقعیت های خاص
 • تورم یا بزرگ شدن مفصل.

پس از معاینه فیزیکی، پزشک احتمالاً عکس‌برداری با اشعه ایکس را تجویز می‌کند. اگر OA دارید، باریک شدن فضای مفصل، تغییرات در استخوان و تشکیل خارهای استخوانی (استئوفیت) را نشان می‌دهند.

درمان آرتروز شانه

آرتروز یک بیماری مزمن است و هیچ درمان قطعی برای آن شناخته نشده است اما راه های زیادی برای کاهش درد، حفظ تحرک و فعال ماندن وجود دارد. عادات سبک زندگی سالم و خودمراقبتی راه‌های موثر غیردارویی برای مدیریت علائم هستند. گزینه ها شامل درمان سرد یا گرم، تمرینات قدرتی و تمرینات انعطاف پذیری، فیزیوتراپی، بریس و ماساژ است.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی موثرترین روش در درمان غیر جراحی آرتروز شانه و علائم و عوارض ناشی از آن است که در مرکز فیزیوتراپی رایبد (بهترین فیزیوتراپی دماوند) ارائه می شود.

به عنوان آخرین راه، جراحی مفصل می تواند به کاهش درد و بهبود تحرک در زمانی که سایر درمان ها شکست خورده اند کمک کند. گزینه ها شامل روش هایی برای برداشتن قطعات شل غضروف یا استخوان (آرتروسکوپی) یا جایگزینی مفاصل آسیب دیده با ایمپلنت مصنوعی است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در دماوند – فیزیوتراپی در گیلاوند – فیزیوتراپی در پردیس – فیزیوتراپی شانه – بهترین مرکز فیزیوتراپی در دماوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید