الکتروتراپی در فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها از ابزارهای مختلفی برای مدیریت درد، بازیابی دامنه حرکتی و درمان بیماری های سیستم اسکلتی ـ عضلانی استفاده می کنند. فیزیوتراپیست شما ممکن است همراه با روش هایی مانند تحرک مفصل، کشش و تمرینات هدفمند، الکتروتراپی را به عنوان یک گزینه درمانی توصیه کند.

با استفاده از دستگاه های تخصصی طراحی شده برای ارائه سطوح مشخصی تحریک الکتریکی به اعصاب، ماهیچه ها یا تاندون های بدن، فیزیوتراپیست های آموزش دیده می توانند از قدرت الکتروتراپی برای بهبود آسیب ها، ترویج بهبودی و تسکین درد استفاده کنند.

الکتروتراپی ابزار قدرتمندی است که توسط بسیاری از فیزیوتراپیست ها استفاده می شود، دردهای مزمن، آسیب های اسکلتی عضلانی، تحلیل رفتن عضلات و دردهای عصبی را با استفاده از تحریک الکتریکی هدفمند و کنترل شده درمان می کند.

الکتروتراپی در فیزیوتراپی یک روش ملایم و غیر تهاجمی است که با تحریک اعصاب و عضلات از طریق سطح پوست کار می کند. اگرچه بر اساس دستگاهی که پزشک شما استفاده می کند متفاوت است، تصور می شود که الکتروتراپی به روش های مختلفی کار می کند:

  • ارسال تکانه های الکتریکی که سیگنال های درد بدن را مسدود کرده یا با آنها تداخل می کند و منجر به کاهش درد می شود.
  • کمک به ترشح اندورفین (پیام رسان های شیمیایی) که به طور طبیعی درد را در بدن کاهش می دهد.
  • برای کاهش آتروفی بافت عضلانی را برای انقباض تحریک کنید.
  • ایجاد یک اثر گرمایی در بدن که باعث بهبود گردش خون و تحریک التیام می شود.
  • تحریک سلول هایی که التهاب را کاهش می دهند، تولید کلاژن را تقویت می کنند و درد را مهار می کنند.

انواع درمان الکتروتراپی در فیزیوتراپی

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS)
یکی از رایج ترین درمان های الکتروتراپی، تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) از دستگاه های کوچکی استفاده می کند که پالس های تحریک الکتریکی را ارائه می دهد. هدف دستگاه TENS تحریک اعصاب حسی برای دستیابی به تسکین درد است و اغلب برای دردهای عصبی و شرایط درد مزمن استفاده می شود.

اولتراسوند درمانی
اولتراسوند درمانی در فیزیوتراپی از یک اثر حرارتی عمیق بر روی بافت های مختلف – مانند ماهیچه ها، رباط ها و تاندون ها – برای تقویت گردش خون و تحریک روند بهبود استفاده می کند. در این روش به جای پدهای الکترود از مبدل استفاده می شود و اغلب برای درمان کشیدگی، تاندونیت و پارگی مینیسک زانو استفاده می شود.

تداخلی
همچنین به عنوان IFT شناخته می شود، الکتروتراپی تداخلی از تحریک الکتریکی با فرکانس پایین برای تحریک عضلات، افزایش جریان خون و کاهش درد استفاده می کند. IFT گاهی اوقات برای بیمارانی که احساس الکتروتراپی TENS را دوست ندارند استفاده می شود.

تحریک الکتریکی عضلات (EMS)
در حالی که برخی از روش های الکتروتراپی اعصاب را هدف قرار می دهند، EMS بافت عضلانی را هدف قرار می دهد. این شکل تخصصی از الکتروتراپی نورون های حرکتی شما را تحریک می کند که باعث انقباض عضلات شما می شود. این اغلب در مواردی برای درمان و پیشگیری از آتروفی عضلانی استفاده می شود.

فواید الکتروتراپی در فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست شما می تواند به شما کمک کند تا بفهمید کدام روش الکتروتراپی برای شما و نیازهای شما بهترین است. بسته به شرایط پزشکی یا اسکلتی عضلانی شما، الکتروتراپی می تواند چندین مزیت کلیدی داشته باشد:

کاهش دردهای عصبی
کسانی که از درد عصبی رنج می برند، بی حسی، سوزن سوزن شدن، سوزش، ضعف عضلانی و درد عمومی را در سراسر بدن تجربه می کنند. اگرچه دلایل درد عصبی متفاوت است، اما این درد به اعصاب بدن شما نسبت داده می شود که تکانه های الکتریکی را ارسال می کنند که سیگنال های درد را حمل می کنند. در موارد درد عصبی، فیزیوتراپیست می تواند از دستگاه TENS برای هدف قرار دادن و کاهش درد عصبی استفاده کند.

بهبود آسیب های اسکلتی عضلانی
برخی از روش های الکتروتراپی، نشان داده شده است که به طور موثر انواع بیماری های اسکلتی عضلانی را درمان می کنند. شاک ویو تراپی نه تنها می تواند درد را کاهش دهد، بلکه می تواند به افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده کمک کند که می تواند روند بهبودی را تحریک کند. ممکن است متوجه شوید که شاک ویو درمانی برای صدماتی مانند موارد زیر مفید است:

از آنجایی که الکتروتراپی می تواند به افزایش گردش خون و بهبود در یک ناحیه کمک کند، فیزیوتراپیست ها نیز از آن برای درمان آسیب های ورزشی رایج مانند رگ به رگ شدن و کشیدگی استفاده می کنند.

کنترل درد غیر تهاجمی و بدون دارو داشته باشید.
الکتروتراپی راهی ایمن، غیر سمی و غیر اعتیادآور برای کنترل درد مزمن ارائه می دهد. خواه از گردن درد مزمن یا کمردرد رنج می برید، می دانید که این شرایط می تواند انجام فعالیت های روزمره را دشوار کرده و کیفیت زندگی شما را کاهش دهد.

اگرچه داروهای کاهش دهنده درد گاهی اوقات یک مداخله ضروری است، استفاده از الکتروتراپی برای تسکین درد یک جایگزین قدرتمند ارائه می دهد.

جلوگیری از آتروفی عضلانی
وقتی به دلیل آسیب، بیماری یا آسیب عصبی نمی توان از عضلات استفاده کرد، این می تواند منجر به آتروفی عضلانی شود – یعنی زمانی که عضله از بین می رود. آتروفی عضلانی نه تنها حرکت را محدود می کند و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه می تواند به درد و سفتی نیز کمک کند. خوشبختانه، الکتروتراپی – به ویژه تحریک الکتریکی ماهیچه (EMS)، می تواند با تحریک عضلات به انقباض از آتروفی جلوگیری کند. گاهی اوقات، EMS برای تحریک عضلات به انقباض استفاده می شود، در حالی که دستگاه TENS برای کمک به کاهش درد همراه با آتروفی استفاده می شود.

افزایش گردش خون برای ترمیم زخم
گردش خون سالم جنبه فوق العاده مهمی از روند بهبودی است. خون اکسیژن‌دار مواد مغذی را به سلول‌های ما می‌آورد و به شروع سریع ترمیم بافت کمک می‌کند. علاوه بر این، گردش خون سالم به حذف سموم از بدن کمک می کند تا بدن سالم تری ایجاد کند. مطالعات نشان داده‌اند که دستگاه‌های الکتروتراپی در فیزیوتراپی می‌توانند به طور قابل‌توجهی جریان خون را در بدن افزایش دهند ، که سپس توانایی بدن برای التیام و ترمیم زخم‌ها را افزایش می‌دهد.

 

کلمات مرتبط :

الکتروتراپی در پردیس – الکتروتراپی در دماوند – الکتروتراپی در گیلاوند – الکتروتراپی در فیزیوتراپی – فیزیوتراپی خوب در گیلاوند – فیزیوتراپی در بومهن – فیزیوتراپی در رودهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید