فیزیوتراپی ورزشی شاخه خاصی از فیزیوتراپی اسکلتی عضلانی است که به آسیب ها و شرایط مربوط به افراد ورزشکار می پردازد. هیچ دوره خاصی برای فیزیوتراپیست ورزشی وجود ندارد، اما آنها به طور کلی دارای طیف وسیعی از مهارت ها هستند که آنها را کمی با فیزیوتراپیست عضلانی اسکلتی عادی شما متفاوت می کند.

آسیب های ورزشی می تواند با آسیب های روزمره متفاوت باشد. ورزشکاران معمولاً سطح بالاتری از عملکرد و تقاضا را به بدن خود تحمیل می‌کنند، که بر عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، مفاصل و استخوان‌ها تا سطح بالایی از توانایی‌شان فشار وارد می‌کند.فیزیوتراپی در درمان، توانبخشی و پیشگیری بیشتر از آسیب ها و شکایات ناشی از فعالیت های ورزشی تخصص دارد.

شایع ترین آسیب های مرتبط با ورزش شامل رگ به رگ شدن رباط، کشیدگی، پارگی، آسیب های مفصلی و آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد است.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی رایبد در دماوند خدمات تخصصی فیزیوتراپی ورزشی را بر اساس بروزترین متدها و با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی ارائه می دهند.

فیزیوتراپیست های ورزشی در حالت ایده آل باید دانش خاص یا مرتبط ورزشی را داشته باشند که بتواند آسیب های طیف وسیعی از ورزش ها را برطرف کند. خدمات آنها باید تفاوت‌های ارائه آسیب‌ها را بین ورزشکاران مرد و زن، ورزشکاران جوان و مسن‌تر یا فقط ورزشکارانی که در تمام سطوح مختلف رقابت به ورزش مشغول هستند، در نظر بگیرد.

یک فیزیوتراپ ورزشی برای اهداف تشخیصی، درمان دستی و توانبخشی ورزشی نیاز به داشتن طیف وسیعی از مهارت ها دارد. در مراقبت‌های جانبی زمین، این موارد شامل مدیریت کمک‌های اولیه ورزشی/تروما، نوار چسب و ماساژ و همچنین توانایی تصمیم‌گیری تحت محدودیت‌های زمانی و کار در یک تیم پزشکی ورزشی است.

روانشناسی و ویژگی‌های فیزیکی خاص ورزشکاران، ارزیابی، درمان و توانبخشی را با همان انواع آسیب‌ها در جمعیت عادی متفاوت می‌سازد. آنها باید حمایت کنند و بتوانند با طیف وسیعی از افراد در اطراف هر ورزشکار مانند مربیان، مدیران، مربیان قدرت و آمادگی جسمانی، دانشمندان ورزش و ورزش ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این، تیم پزشکی ورزشی که آنها باید با آنها ارتباط برقرار کنند ممکن است شامل پزشکان ورزشی، مشاوران ارتوپدی، متخصصین تغذیه، متخصصین پا و روانشناس باشد.

نقش یک فیزیوتراپیست در محیط ورزشی کار با یک فرد یا گروهی از افراد در یک تیم برای جلوگیری از آسیب، بازگرداندن عملکرد بهینه و کمک به افزایش عملکرد ورزشی، با استفاده از دانش، مهارت ها و نگرش های خاص ورزشی برای دستیابی به بهترین ها است. 

فیزیوتراپی ورزشی در دماوند

فیزیوتراپیست های ورزشی ما در مرکز فیزیوتراپی رایبد در دماوند علت آسیب شما را ارزیابی و درمان می کنند و به شما امکان می دهند قدرت، تحرک، تعادل و هماهنگی لازم برای بازگشت به ورزش خود را بدون درد ایجاد کنید و به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کنید.

متخصصان فیزیوتراپی ورزشی با توجه به شرایط هر ورزشکار همچون سن ، شدت آسیب دیدگی و میزان تحرک فرد آسیب دیده برنامه تمرینی منحصر بفردی را تنظیم می کنند.

برنامه فیزیوتراپی پس از آسیب دیدگی هایی که در حین ورزش رخ می دهد برای بازیابی توانایی های فرد ورزشکار و بازگشت هرچه سریع تر وی به شرایط قبل از آسیب دیدگی از اهمیت زیادی برخوردار است و فرد ورزشکار تا زمان بهبودی کامل باید برنامه درمان و توانبخشی خود را پیگیری کند.

شایع ترین آسیب های ورزشی

ورزش برای شما خوب است، اما گاهی اوقات هنگام ورزش می توانید به خود آسیب بزنید. حوادث، تمرینات ضعیف، یا تجهیزات نامناسب می تواند باعث بروز آنها شود. برخی از افراد به دلیل عدم تناسب اندام آسیب می بینند. گرم نکردن بدن یا کشش کافی نیز می تواند منجر به آسیب شود.

شایع ترین آسیب های ورزشی عبارتند از:

 • رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات
 • آسیب های زانو مانند پارگی رباط صلیبی زانو ، پارگی مینیسک زانو ، دررفتگی کشکک و …
 • پارگی و تورم عضلات
 • آسیب های تاندون آشیل
 • دردهای مفصلی مزمن
 • آسیب های روتاتور کاف
 • پیچ خوردگی مچ پا و مچ دست
 • تنیس البو و گلف البو
 • شکستگی (شکستگی استخوان)
 • دررفتگی ها
 • و …

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی آسیب های ورزشی – فیزیوتراپی در دماوند – فیزیوتراپی در پردیس – فیزیوتراپی در گیلاوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید